Закарпатська обласна філармонія
Філармонію створено у 1946 році

Закарпатська обласна філармонія

Культурно-історичний об’єкт є недоступним для осіб в кріслах колісних. Лише за допомогою «носіїв», т.зв. «волонтерів».

Концертний зал міститься на другому поверсі, до якого ведуть лише сходи. Без доступного для МГН туалету. Об’єкт доступний лише для осіб з порушенням зору і тих осіб, котрі не мають проблем мобільності.

Опис

Заміри сходів перед фасадом

Закарпатська обласна філармонія збудована у мавританському стилі, але будували цю споруду зовсім для інших функцій. Це одна з найгарніших будівель Ужгорода – Хоральна синагога ортодоксальної громади євреїв-ашкеназі.

Археолог, етнограф, фольклорист з Мукачева Тиводар Легоцький (1830-1915) наводить дані, які підтверджують, що євреї в околицях Ужгорода (Унгвару) проживали вже у 13 столітті, коли Львів заснували. Перші ж офіційні згадки про євреїв в Ужгороді датуються аж 1575 роком. У той час громада почала досить швидко розвиватися, і в кінці 1720-х років у місті вже проживало близько 30 єврейських родин. Написаний на івриті документ, знайдений істориком Мором Горовіцем, свідчить про те, що невелика єврейська громада була створена в Ужгороді в 1724 році. А в 1730 році юдеї запросили зі Львова рабина Лейбуша Бодек-Райзмана, який і став першим керівником громади.

У 1904 році община ортодоксальних євреїв-ашкеназів вже звела у місті новий величезний молитовний дім. Для цього міська управа віддала общині "цінну прибережну ділянку" на Новій площі. До початку зведення єврейська община за власний кошт продовжила укріплення берегів Ужа кам'яною стіною вздовж того місця, де мала знаходитися майбутня синагога.

Проект синагоги розробили архітектори Дюла Папп та Ференц Саболч. Збереглися також імена тих, хто проводив оздоблювальні роботи: працював із керамікою, вітражами тощо. Зовнішні стіни будівлі оздобили жовтою та червоною клінкерною цеглою і це в поєднанні з багатою архітектурою та живописним розташування синагоги зробило її однією з визначальних архітектурних пам’яток міста. Найяскравішим елементом фасаду будівлі був центральний балкон із зображенням Зірки Давида, вписаної у велике коло. Один з написів на будівлі свідчив «Побудовано в 5694 за єврейським календарем». Вінчали будівлю символічні Скрижалі Заповіту.

Кошторис робіт склав 200000 крон: передбачалось встановлення центрального опалення, електричного освітлення, водопостачання та каналізації. Саме будівництво велося як і на гроші багатих євреїв-меценатів, так і на кошти всієї громади. За проєктом вмістимість синагоги — 900 чол.

Офіційне відкриття відбулося 27 липня 1904 році, коли з молитовного дому на вул. Волошина (будівля колишнього кінотеатру «Ужгород») перенесли в новозведену синагогу священні книги Тори.

Під час Другої світової війни саме тут, в ортодоксальній синагозі, було місце збору ужгородських євреїв для відправки в гетто і згодом – у концтабори... Німецькі та угорські війська використовували синагогу в останні роки війни як конюшню: приміщення опинилося в жалюгідному стані — будівля мала велику тріщину, ґрунтові води підмивали фундамент, стіни руйнувалася. Зі знищенням закарпатського єврейства в 1944 році доля синагоги змінилася, оскільки єврейська громада в Ужгородіі практично зникла.

Після війни синагога втратила своє первісне призначення. Ужгородське єврейство було знищено. Синагогу зачинили, а під час окупації перетворили на склад.

Пізніше радянська влада передала її під філармонію. Інтер’єр синагоги повністю перебудували для концертного залу, зокрема на рівні балкону для жінок було зроблене перекриття, і синагога стала двоповерховою. На першому поверсі обладнано вестибюль, на другому — зал на 830 місць та сцену.

Було знищено унікальну акустику будівлі, з будівлі познімали усі елементи єврейського декору.

Закарпатську обласну філармонію створено у 1946 році. На сцені філармонії у різний час виступали відомі музиканти та колективи, серед яких піаністи: Е. Гілельс, В. Єресько, С. Ріхтер, В. Сєчкін, М. Сук, скрипалі: А. Винокуров, Б. Которович, О. Криса, Д. Ойстрах, Л. Шутко, альтист Ю. Башмет, віолончелісти : М. Ростропович, М. Чайковська, вокалісти: О. Басистюк, Д. Гнатюк, Н. Матвієнко, Д. Петриненко, А. Солов'яненко, хорова капела Мічиґанського університету тощо.

Пізніше у філармонії був встановлений орган з трьома клавіатурами, один з найкращих в Україні орган з трьома клавіатурами та 2250 трубами. Привезли старий орган із Прибалтики, попередньо відремонтувавши у Празі.

Адреса, контакти
пл. Театральна, 10 м. Ужгород

https://philarmonia.uz.ua/

https://goo.gl/maps/K6BwcZTKeFGezwFR6

Інші схожі об́́ʼєкти