Художній музей імені Йосипа Бокшая
Мистецький доробок художників Закарпаття

Художній музей імені Йосипа Бокшая

Виставкові зали (знаходяться на 2-му поверсі/круті сходи) потрапити без сторонньої допомоги незрячим особам є неможливо.

Аудіодискрипції музейних творів не має.

Нажаль, об’єкт є абсолютно недоступним для осіб в кріслах колісних. Особам в кріслах колісних потрапити можна лише в внутрішнє подвір’я музею.

Музей без доступного для МГН туалету.

Опис

Людина в кріслі колісному перед входом в музей

Художній музей імені Йосипа Бокшая - колишній будинок Жупанату.

Жупа – слов’янський синонім угорського слова «комітат» - адміністративно-територіальна одиниці у складі Угорського королівства. Сам будинок було збудовано у 1809 р. На фронтоні є герб, на якому зображено витязя з короною. В одній руці він тримає дубову гілку, а у другій – пшеничні колоски – символи слави та плодючості землі.

В будинку розміщувалися установи Ужанського комітату, судові органи, у лівому крилі функціонувала в’язниця. В чудових залах відбувалися різноманітні культурні заходи, театральні вистави, концерти та бали.

У 1918 р. місто опинилося у вирії політичних подій. Австро-Угорщина програла І Світову війну та розпадалася на національні держави. Згідно з Версальським договором через Ужгород мала пройти лінія розмежування між Чехословацькою республікою та Угорщиною. В Ужгород увійшов 31 полк чехословацьких легіонерів. Офіційна церемонія передачі влади пройшла саме у цьому будинку. Почалася нова сторінка в історії міста, яке стало столицею краю – Підкарпатська Русь.

Будівля Жупанату стала резиденцією першого губернатора Підкарпатської Русі Григорія Жатковича. Народжений в США, блискучий юрист, він був ініциатором приєднання Підкарпатської Русі до Чехословаччини на правах автономії.

Довкола будинку – парк, а у самій споруді зараз міститься Художній музей імені Йосипа Бокшая. Колекція налічує понад 10 тис. різноманітних експонатів. Основою настільки багатої експозиції, ще в 1945 році, стало унікальне зібрання Земської галереї.

Галерея займає всі зали угорської садиби. Величезні кімнати, класичний стиль інтерʼєру - все немов створено для демонстрації картин. А подивитися тут є що! У збірці представлені твори західно-європейських митців, починаючи від ренесансу, чудова збірка ікон, роботи українських митців – Іллі Бродлаковича-Вишенського, Тараса Шевченка, Опанаса Сластьона, Руфіна Судковського, Сергія Васильківського, Івана Труша та ін.

Мистецький доробок художників Закарпаття — це шедеври визнаних корифеїв образотворчої культури Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі, Андрія Коцки, Федіра Манайла, А. Борецького, Василя Свиди, Золтана Шолтеса та багатьох інших. Також представлене сучасне образотворче мистецтво Закарпаття. Автори - обдаровані майстри, що працюють у різних стилях, жанрах, напрямках і вносять у мистецтво свої яскраві акценти.

Адреса, контакти
площа Жупанатська, 3, Ужгород

+380 (312) 61-44-38, директор;
+380 (312) 63-02-12, заст. директора, бухгалтерія;
+380 (312) 63-05-03, науковий відділ, охорона.

https://bokshaymuseum.com.ua/

https://goo.gl/maps/XoRf91nA723HF1Re6

Інші схожі об́́ʼєкти

Волинський краєзнавчий музей

Волинський краєзнавчий музей

Для людей, які пересуваються на кріслі колісному, приміщення музею недоступні. У вхідній групі відсутні пандуси. Компенсуючи цей недолік, музей облаштував у подвір’ї виставково-розважальний…
17-04-23 21:30